Ana SayfaGenelEvcil düşürülüşümüzün zorba, kibirli ve cahil tarihi (III)

Evcil düşürülüşümüzün zorba, kibirli ve cahil tarihi (III)

Yazar

Tarih

Kategori

Dengedeyken madde sleepwalker (uyurgezer)’dir

Big Bang (Büyük Patlama), başlangıcın, tekilliğin, yani uzay-zaman eşsizliğinin (singularity) kanıtı sayılıyordu önceleri. Hatta, Stephen Hawking’in doktora tezi bu konudadır. Sonrasında ise bunun tam tersini düşünmeye başlayacak ve bu doğrultuda Stephen Hawking olacaktır. (http://aykiriakademi.com/dusunce-balonu/dusunce-balonu-gorus-analiz/herseyin-teorisi-burasi-sicrama-diyari-uluer-aydogdu)

1977 Nobel Kimya Ödüllü Ilya Prigogine de “Big Bang’i, termodinamik istikrarsızlığın herhangi bir noktası” olarak kabul eder. Burada biraz daha eşelenecek olursam: Big Bang (Büyük Patlama), baharı karşı konulmaz kılan bir enerji birikiminin ilk anlarda müthiş bir tazyikle boşalıp zamanla giderek azalan hızlarda yayılıp dağılmasıdır. Kışın ya da uykudayken biriken enerji baharda patlar, öyle değil mi? Ama anlaşılacağı üzere ortada patlayan bir şey yoktur, az önce de söylediğim gibi ilk anlardaki boşalma öyle tazyiklidir ki bu yüzden patlama denmiştir. Simetri kırılması, düzen bozulmasıdır olan. Denge, uzak dengeye doğru bükülmüştür. Uykudan birden bire fırlar ayağa kalkarsın. Aslında ölünün dirilmesidir bir anlamda da, ama daha çok batımı takip eden doğumdur. Nitekim, Nietzsche de, “eğer, duyularımız yeterince iyi olsaydı uyuklayan bir kayalığın raks eden kaos olduğunu görürdük” diyerek dengenin aslında, aynı zamanda da uzak denge olduğunu söylemiştir. Düzen, mutlak bir düzen olmayıp için için ve dışın dışın kaostur da. Tersini düşünecek olursak, ah, evet azgın nehir de aynı zamanda düzenli ve dengede bir akıntıdır.

Ancak, “Dengedeyken madde kördür, çünkü zamanın oku yoktur”. İlya Prigogine, dengedeyken maddenin sleepwalker (uyurgezer) olduğunu özellikle vurgular ki bu durumu ‘var, ama yok, yok ama var’ şeklinde de ifade edebiliriz. Kapalı sistemlerin durumu tam da budur. İçeriden ve dışarıdan enerji akışları engellendiği için sistem var olan uyku ya da uyurgezerlik ve körlük durumunu sürdürme eğilimindedir. Bu yüzden, uygarlığımızın etos’unun, yani “kültürel değerler sistemi”nin tahmin edileceği üzere “eleştiriyi körelten” bir karakter taşımasına hiç şaşırmamak gerekir. Oysa ucu açık sistemlerde madde uyanık ve yakın/uzak çevresiyle dayanışmaya, işbirliğine, mübadeleye açıktır. Aynı zamanda da çevresindeki farklı değerler sistemine sahip olan ‘öbekleşmeleri’, ‘toplamları’ var olan düzene karşı bir tehdit olarak algılayıp görüldüğü yerde ezilmelidir sistematiği içinde değerlendirmez. Değerlendirmez çünkü uyanık olduğu için körlemesine, uyurgezer bir şekilde hareket etmez, tam tersine yeniliklerin, “ölümcül sıçramaların” tam da Marx’ın vurguladığı üzere ayrı anlam, değer ve kurallar dizinine sahip olanlar arasındaki karşılaşmalardan, çarpışmalardan doğacağını bilir. Hiç kuşkusuz “yaratma cesaretidir” bu. Yaratmak için cana kıymak gerekir. Yerleşik, verili olanın canına kıymak sahayı, sahneyi boş, beyaz bir sayfa yapıp bilinci yaratmaya kışkırtacaktır. Yaratmanın ve cana kıymanın zamanı gelecek / henüz zamanımız gelmedi diyor şair / ‘ilahi Eliot, daha ne zaman’ kabilesinden geliyorum ben.

3 YORUMLAR

  1. Bir şeyi derleyip toplamak kapalı kılmakla ilgili bir yazı okumuştum. Bunun aslında göründüğü gibi olmadığı özünde ve içten parçalanmaya getireceğini ve patlayacağını vurgulayan, evet hatırladım???? Paul Ceylan’ı anlatan bir kitapta okudum. Onu anlatan bir süreçte, o kapalılıktan parçalanmaya nasıl gidildiğini okumak hayret edici. Toplumlar da aynen böyle, zorlama baskıcı dikta edici şeyler bir yerde nehrin taşmasına neden oluyor. Hayatın her alanında böyle.

    • Günaydın. Ancak yanıt verebiliyorum. Dün gece elektrik kesikti, ama doğru söylüyorum, gerçekten, şarjım yoktu…

      İçeriden ve dışarıdan enerji akışlarının olmadığı kapalı kapların toplam enerji seviyesi hep aynı kaldığı için sistem faz değiştiremez. Ve bu sistemler zorunlu olarak var olan konumunu sürdürürler. Tabii kendi imkan ve kabiliyetleri çerçevesinde evrimleşirler. Ancak başta da söylediğim üzere içeriden ve dışarıdan enerji akışları olmadığı için öyle ya da böyle çökerler. Olmazsa olmaz bir sonuçtur bu, sine qua non. Oysa etrafımızda gördüğümüz, işittiğimiz, dokunup kokladığımız, yediğimiz içtiğimiz her şey ucu açık bir yapılanmanın ürünü. Küçük bir girdi büyük çıktılar verebilir ve böylece kendi kendine kendini var ettikçe var olup var oldukça da kendi kendine kendini var eden, self-organization, bir sistem oluşur. Öz-olanaklarını kullanan bir işletim sistemidir evren. Çöküş birdenbire ve öngörülmesi imkansız sert sonuçlarıyla gelir. Aslında kapalı kaplar yalnızca laboratuvarlarda olur. Kim bilir belki de biz de bu anlamda deneysel bir süreciz:) Vaktinizi almadığımı umarak, saygıyla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunanlar

En Son Yorumlar