Ana Sayfa Genel İki bin yirmi (2020), iki bin yirmi (2020) tane bir (1)'dir

İki bin yirmi (2020), iki bin yirmi (2020) tane bir (1)’dir

Yazar

Tarih

Kategori

Başlamak, bitmek demek, sonlanmak. Sonsuzluk, öyleyse başlangıçsızlıkla mümkün.

Bir de şu var: Herkes “ölümlüyüz”, “ölümlü dünya” demeye bayılıyor. İyi de dirimliyiz de.

Ah, evet “yalnızca mevcut anın bütünsel (total) olabileceğini evcilleşmemiş olanlar bilir.” Başka bir söyleyişle evcilleşmiş, esir düşürülmüş insan bütünsel (total) andan kopup uzaklaşarak düz, doğrusal, çizgisel (linear) [1, 2, 3… 2018, 2019, 2020] bir yola girmiştir. İlkellikten modernliğe… Oysa 2020, 2020 tane 1’dir. İlkel dediğimiz ise adı üstünde ilk el.

Dolaylanmamış olandan söz ediyorum. Sayılamaz, ölçülemez, yani tek, biricik ve eşsiz mevcut an’dan ne kadar uzaklaştığımızdan, saymayı öğrendiğimizde sayılmaya başlandığımızdan… Düşünsenize başlangıcı ve sonu olmayan çocukluk günlerinizi. Fiziksel gerçekliğe uymayan zihinsel, yani kurgusal ve hayali bir düzenlemedir çizgisel yol. Bütünsel (total) şimdi, şu anın elden çıkarılmasından, evcil/esir düşürülmekten başka nedir ki yola girmek! Bu durumda var olduğumuzu kim söyleyebilir?Çünkü var olandan, mevcut olandan uzaklaşmaktan başka bir şey değil bu. Diyeceğim epeydir “mevcudiyetten sürgünüz”. Yani yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunanlar

Ah, her şey ne kadar kırılgan ve bozulgan, diyor varoluşun saati

Sen gidinceöyle bir ağırlaştım ki Oziçöktüm kendi dibime şiirler yazdım sıracalıkalbim tutuştuetim tutuştukoyuldum yanmayaormandım sankisürüyle irice...

Rastlaşmalar, kapıp çalmak demek benim için / Seni kapıp çaldım Köri

Aksaray Malaklısı, Türkiye'de Aksaray ve çevresinde görülen iri bir köpek cinsi. Bacak ve ayakları kalın, kafası büyük, dudağı sarkıktır. Aksaray yöresinde...

DENİZSUYUKÂSESİ – YAZ 2019 – SAYI 48 – pdf

DENİZSUYUKÂSESİ - YAZ 2019 - SAYI 48 - pdf yaz-2019-sayi-48-denc4b0zsuyukc382sesc4b0-pdfİndir

Anlıyor musun sevgilim müthiş bir aşk filmi aslında direniş, sürecek!

Şiirdir inşallah dün gece yin-yang oynayan çocuklar gördüm rüyamda eşik cinleri, sıçrama tahtaları aha işte annem sesleniyor:

kalp için için ağrıyor, et dışın dışın

ah, gözlerini şiir açıp beklediğin devrimannen doğurarak öldürdü seni

En Son Yorumlar